WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Anno 1800 – Kapalı Beta

Her ne kadar strateji oyunlarına ilgili olsam dahi Anno serisini daha önce oynamamış, seriye uzak biriyim. Yani daha önceki oyunları biliyorum, oynanış videoları ve incelemelerine denk gelmiştim ancak daha önce hiçbir oyununu oynamamıştım. Bu sebeple hatalarım olabilir, affola.

Önce Anno 1800’ün genel temasını konuşmak gerekir. Oyunumuz sanayi devriminin şiddetli dönemlerinde 1800’lü yıllarda geçiyor. Demodaki versiyonda bir adada, bir gemi ve bir liman ile başlıyor; bölgenizi geliştirip kalkındırarak etrafınızdaki bölgeler ile etkileşime geçiyorsunuz. Ancak bu etkileşimin çok da başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Yani ya ben tam başaramadım ya da diğer ülkeler ile çok da etkileşime giremiyoruz. Öncelikle gemimizi etrafa yolluyor ve yeni adalar keşfediyoruz. Bu zaten klasik bir mekanik ancak AoE oyunlarında olduğu gibi bu keşif aracının tek bir komut ile etrafta dolaşmasını sağlama imkânımız yok. Bu bence bir eksi, çünkü gideceği her noktaya gemiyi özel olarak götürmek sizin bir yandan kendi adanız ile ilgilenmenizi engelliyor.

screenshot_2019-02-04-14-32-44
Büyük bir imparatorluğun macerası bir gemi ve bir liman ile başlıyor…

Seriye benim gibi uzak olan insanlar için şu bilgiyi verelim. Bildiğiniz üzere her strateji oyunun bir odak noktası vardır. Bu kimi oyunlarda diplomasi, kimi oyunlarda ise ticarettir. Anno serisinde ise temel olay kaynak yönetimi ve biraz da ticaret. Temelde yapmaya uğraştığınız şey elinizde bulunan nüfusu artırırken bir yandan da hazinenizi korumak ve geliştirmek. Yani oyunu benim gibi Age of Empires edası ile oynarsınız bir bakarsınız ki hazineniz eriyip gitmiş. Oyun sizin hızlı büyüme hamleleri ile ortamların kralı olmanıza kesinlikle izin vermiyor. Dengeyi tutturmak için her hamlenizden önce 2 kere düşünmeniz gerek. Bir yandan gelişirken bir yandan isabetli adımlar atmak benim çok başarmadığım bir şey oldu.

Anno 1800’de geçtiği çağ gereği pek çok toplum katmanı ile muhatap oluyoruz. Başta nüfusumuz çiftçilerden oluşmakta iken zamanla onların konakladığı evlerde gereklilikleri yerine getirmemiz sonucu bu evleri yükseltebiliyor, böylece hem evlerin kapasitesini artırıyor hem de onların bir üst tabakaya çıkmasını sağlıyoruz. Ayrıca her toplum tabakası farklı işler ile ilgilendiği için bu oldukça önemli bir mekanik. Çünkü çiftçiler ile genel olarak tarım, hayvancılık vb. yapabilirken işçiler ile fabrikalar açılıyor ve maden çıkarmaya, o madenleri de işlemeye başlayabiliyorsunuz. Aslında oyunda bundan çok daha fazlası var ancak bu kapalı beta olduğu için sınırlı bir içerik oyunculara sunulmuş.

screenshot_2019-02-04-14-29-57
Sabır Anno 1800’ün kilidi.  

Oyunda benim bir türlü çözüm bulamadığım bir diğer sıkıntı ise para elde etmek. Oyunda ticaret mantığı alışık olduğunuzun çok dışında işliyor. Diğer pek çok strateji oyununda olduğu gibi markete gideyim, oradan tek tuşla istediğim ürünün istediğim kararını satayım yok. Anno 1800’de ticaret yapmak için iki seçeneğiniz var. Ya siz malın satılmasını istediğiniz kadarını belirleyecek ve bir alıcının adanıza gelip almasını bekleyeceksiniz, ki bunun için geminizle diğer adaları keşfetmiş olmanız gerek, ve alıcı yine de istediği kadarını alacak ya da siz malları geminize yükleyip alçıların tek tek ayağına kadar gideceksiniz. Misal benim elimde çok fazla tahta vardı ve ben bunları satmak istiyordum. Hemen depodan malların hepsinin satılması konusunda talimat verdim. Arada uğrayan müşterilere ve benim tahta üretimini durdurmama rağmen hala bir eksilme olmadı çünkü tahta oyunda en çok bulunan şeydi. Ben de malları yüklendim ve başladım gemimle turlamaya. Ve evet, yine de hiçbir şey satamadım. O tahtalar da öylece durdu, depolarımın hep dolu olmasına sebep oldu. Yani oyunun ticaret sisteminde ya benim çözemediğim çok önemli bir şey var ya da oyun ticaret tarafında çok gerçekçi bir yol tercih etmiş. Hangisi olursa olsun benim pek de hoşuma gitmedi bu olay. Oyunda para elde etmenin bir diğer yolu ise vergiler. Buradan gerçekten ciddi bir vergi elde edilebiliyor. Bunun artırımı ise hoş bir şekilde kafamıza göre değil, belli aralıklar ile çıkan gazete aracılığı ile yapıyoruz. Bu da bir anda vergileri dehşet artırıp halkı kaçırmanızı engelliyor. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken ince bir çizgi var. Açtığınız her işletmenin bir gideri var. Bunlar zaten bizim temel giderimiz. Bunu dengelemek için hem yeterli vergiye hem de yeterli insan gücüne ihtiyaç var ki iflas etmeden verimli bir şekilde devam edebilesiniz. Ancak vergi gelirini artırmak için gidip bir dünya ev yapayım derseniz bu seferde insanlar işsiz kalıyor ve adanızı terk ediyor. Bu aradaki dengeyi korumak için oyunu sabırlı ve sakince oynamak lazım. Öyle hemen binalar dikeyim, hemen geliştireyim en güçlü ben olayım mantığının işlediği bir oyun değil Anno 1800.

Bir strateji oyununda pek lafı edilmez ancak oyun gerçekten hoş gözüküyor. Etraf daima ışıklı ve gözünüz açılıyor. Oyunu açarken mutlu mutlu açıyorsunuz. Ayrıca yaklaştığınızda da her şey güzel modellenmiş. Detaylı ve tatmin edici. Tabi ki grafik bu tarz bir oyunda ana kıstas değil ancak güzel grafiklere kimse hayır demez.

screenshot_2019-02-04-14-30-18
Grafikler bu tarz bir oyun için gayet yeterli.

Sonuç olarak ben Anno oyunlarına pek aşina olmayan biri olarak alışmakta biraz zorlansam da türü sevenlerin beğenebileceği bir oyun gibi duruyor Anno 1800. Daha kapalı betadan çok bir şey söylemek doğru olmaz ancak bana kalırsa siz açık betada indirip bir deneyin. Türü sevenler benden çok daha detaylı yorumlar yapacaklardır ancak bir acemi olarak benim Kapalı Beta notlarım bunlardı. Tam sürümü bekleyelim ve görelim…

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close