WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Apex Legends – İnceleme

Şuradan ulaşabileceğiniz “Tek Kişilik Oyunlar Ölüyor Mu?” başlıklı yazıda söylediğim bir şey vardı. Oyun tarihi boyunca her dönemde belirli bir çok oyunculu tür yükselişe geçmiş, ardından ise azalmıştır. Bu bir zamanlar FPS’ler ardından MMORPG’ler ve sonrasında onlardan etkilenen MOBA’lar olmuştur. Şu son dönemlerin modası ise hepinizin bildiği üzere Battle Royale oyunları. İşte Apex Legends bu Battle Royale trenine en son atlayan oldu.

Battle Royale oyunlarının temeli aslında Arma 2’ye kadar dayanıyor. Kâinatın en gerçekçi askeri oyununu yapma iddiasında olan Bohemia Interactive’in geliştirdiği oyun, büyük kitleler tarafından sevilerek oynandı. Mod geliştirmeye açık olan yapısı ile uzun süre türe ilgi duyanların sevgilisi olan oyunun en önemli modu ise şüphesiz Brendan Greene tarafından geliştirilen Battle Royale modu idi. Bu mod oyuncular tarafından o kadar sevilmişti ki önce serinin yeni oyunu Arma 3 için geliştirildi, ardından ise Brendan Greene Sony ile anlaştı ve Sony Online Entertainment bünyesinde H1Z1 için Battle Royale modu geliştirmeye başladı. Ancak SOE kapatıldı ve H1Z1 Daybreak Entertainment bünyesine geçti. Burada istediği işleri özgürce yapamayan Brendan Greene nam-ı diğer PLAYERUNKNOWN kendi ekibini topladı ve Unreal Engine 4 tabanlı bir Battle Royale oyunu geliştirmeye başladı. Oyun 23 Mart 2017’de Steam aracılığı ile Erken Erişime çıktığında piyasalara bomba gibi düştü. Milyonlarca sattı, milyonlar tarafından oynandı. Piyasada kırılmadık rekor bırakmayan PUBG’ye rakip ise yılların emektar firması Epic Games’ten geldi.

arma 2
Arma 2 Battle Royale modu her şeyin başlangıcıydı.

25 Temmuz 2017 tarihinde piyasaya çıkan Fortnite uzun süredir geliştirilmekte olup Zombi-Survival türünde olması planlanmıştı. Çıkışında pek olumlu tepkiler almayan oyun sanki patlayacak gibi idi. Ancak aldıkları bir karar oyun dünyasını baştan değiştirmeye yetecek güçte idi. PUBG’nin başarısından etkilenen Epic Games oyun için bir Battle Royale modu geliştirmeye başladı. Beklenen oldu ve Fortnite: Battle Royale çıktığı gibi inanılmaz bir başarıya ulaştı. Oyun dünyasındaki pek çok rekorun yeni sahibi olan Fortnite: Battle Royale Epic Games’e öyle devasa gelirler sağlıyor ki buradan gazı alan Epic Games Steam’e bile rakip olmaya çalışıyor.

İşte Apex Legends böyle bir ortamda çıkageldi. Titanfall 2’yi Battlefield 1 ve Call of Duty: Infinite Warfare ile aynı anda çıkaran ve Respawn Entertainment’i zor duruma düşüren, ardından ise onu satın alan yamyam EA, her yeni tür parladığında yaptığında yaptığı gibi stüdyolarına şöyle bir baktı ve kendine bir kurban seçti. Bu sefer kurban Respawn idi. Onlarda oyunu en iyi bildikleri şekilde yapmaya karar verdiler. Zaten çok başarılı olan Titanfall 2 mekaniklerini aldılar, evirip çevirdiler ve karşımıza gerçekten eğlenceli bir Battle Royale oyunu çıkardılar.

Hepinizin bildiği üzere Titanfall 2 hızlı oynanışı ile oyuncuların sevdiği bir yapım olmuş, güzel inceleme puanları almıştı. Tek sıkıntısı çıktığı dönem olan oyun bana kalırsa hak ettiği ilginin ancak yarısını falan alabilmiş, gerçekten başarılı bir yapımdı. İşte Apex Legends o sevdiğimiz mekanikleri, sevmediğimiz Battle Royale ile harmanlıyor. Yani şimdi çok ofansif olmuş olabilir ancak ben Battle Royale oyunlarını gerçekten hiç sevmiyorum. Bana BR oyunlarını kısaca özetle deseler online saklambaç falan derim basitçe. Çünkü bu oyunların temelinde yatan o “Ayakta Kalan Son Kişi” mantığı insanlarda doğal bir risk karşıtlığı meydana getiriyor. İnsanlar etrafı şöyle bir gezip yeterli eşyaları topladıktan sonra güvenli bir ev bulup yatıyorlar, eğer şanslılar ise alan onların lehine olacak şekilde daralıyor. Yani bir oyunda baştan sona tek kurşun atmadan birinci olabiliyorsunuz. E bu da bana epey sıkıcı geliyor. İşte Apex Legends tam da bu noktada sahneye çıkıyor.

Apex Legends 3 kişilik gruplar halinde oynadığınız bir oyun. İster kendi arkadaşlarınız, isterseniz rastgele insanlar ile birlikte takımlar oluşturuyor ve 60 kişi bir uçağa doluşuyorsunuz. Ardından diğer BR oyunlarına görece daha küçük bir haritaya atlayıp başlıyorsunuz etrafta koşturmaya. Diğer BR oyunlarının özellikle Fortnite’ın aksine o ilk 2-3 dakikalık kısım büyük bir kaos içinde geçmiyor. Fortnite oynarken daha yere inmeden oyunda sadece 60 kişi kaldığınız bilirim ben, bu oyunda öyle anlamsız bir olay yok. Oyun başlangıçta daha düşünmenize olanak sağlayan bir tempoda ilerlerken özellikle oyunun ortalarına doğru işler alevleniyor. Ancak yanlış anlaşılmasın, oyun kesinlikle ağır başlamıyor; oyun en başta dahi oldukça aksiyonlu ancak bu bir kargaşa değil, mantıklı bir aksiyon şekilde. Bunun en temel sebebi muhtemelen 60 kişi olması. Yani oyunun başında hareket kaynağı daha güzel eşyalar bulmak iken oyunun ortalarına doğru aksiyonun dozajı epey artıyor.

Oyunun harita dizaynını ise başarılı buldum. PUBG’nin devamlı harita yayınlamasından ibret almışlar, tek bir haritanın içine pek çok farklı alanı sığdırmışlar. Haritada çöl, yeşillik, sanayi alanları gibi pek çok farklı alan var. Ayrıca genel olarak dağlık yapıda olan haritada ise bu dağlar sizin arkalarına saklanacağınız siperlerden çok bölgeler arası bir ayıraç görevinde. Bilakis oyunda dağlık olmayan araziler açık ve düz olduğu için yerinizde durmak sizin hemen belli olmanıza sebep oluyor. Bu açıdan başarılı bir haritası var. Üst üste oynanan oyunlarda farklı yerlere atlayarak deneyiminizi çeşitlendirebilir, açık dünyada etrafınızda gizlenmiş keskin nişancılardan kaçmaya çalışabilirsiniz.

apex-legends-high-quality-map
Apex Legends haritası çeşitlilik açısında oldukça başarılı. 

Titanfall 2’de sevdiğimiz yerinde durmanıza imkân tanımayan aksiyon bu oyunun en keyifli kısmı. Bir saniye bile yerimde durmadan oyun oynamak bir BR oyunu için şaşırtıcı. Titanfall oyunlarındaki çift zıplama, duvarda koşma gibi mekanikler çıkarılmış olsa dahi oyun hala çok hızlı akıyor. Yani öyle ben eşyalarımı topladım zaten, bir beş dakika şurada dinleneyim olayı kesinlikle yok. Bunu defalarca söylüyorum çünkü gerçekten oyunun en önemli özelliği de bu. Ayrıca çatışmalar da aynı Titanfall oyunlarında olduğu gibi ilerliyor. Yani sadece ilk görmek veya refleksler kesinlikle yeterli değil. Çeviklik ve karakter hakimiyeti de azami bir önem taşımakta. Ancak tek eleştirebileceğim nokta çatışmaların biraz kaos havasında geçmesi. Özellikle çatışmaya tek seferde çok kişi katılıyorsa ne olduğunu kimin nereden ateş ettiğini anlamıyorsunuz.

Oyunun en temel mekaniklerinden biri de kahramanlar. 2 tanesi kilitli olmak üzere oyunda 8 adet karakter bulunuyor. Her karakterin bir pasif, bir aktif ve bir de ultimate özelliği bulunmakta. Aktif özellikler için ortalama 15 saniye beklemek gerekirken ultimate özelliklerin dolması 2 dakikayı bulabiliyor. Ancak bu özelliklerin daha kısa sürede hazır hale gelmesini sağlayan bir araç da bulunuyor. Farklı karakterler size çok aşırı farklı bir oynanış sunmasa dahi bir çeşitlilik sağlıyor. Ancak ben sınıflar arası ayrımın daha derin olduğu bir oyunu beklerdim. Ve şunu da eklemem lazım kahramanlar birbirlerine herhangi bir üstünlük sağlamıyorlar. Hatta birbirlerini nötrlemiyorlar bile. Alakaları bile yok. Olay tamamen sizin hangi karakteri daha iyi oynadığınıza bağlı. Bu noktada Respawn biraz kolay yolu tercih etmiş. Tüm kahramanlar orta yolda, düzgün karakterler. Böylece Respawn onlar arasında bir denge falan oluşturmaya çalışmıyor. Ben bunu tercih etmeyenlerdenim. Her ne kadar dengeyi tutturmak zor olsa dahi ben birbirlerinin zıttı olan karakterleri tercih ederdim.

Screenshot_2019-02-25 Characters (Legends) - Apex Legends Wiki Guide - IGN.png
Birbirleri ile daha bağlantılı karakterleri tercih ederdim.

F2P bir oyun olarak Apex Legends kozmetikler üzerinden gelir elde etme modelini benimsemiş. Bu tarz bir oyunun tercih edebileceği en doğru yol bu bence. Ayrıca oyunda lootboxlar da bulunmakta. Her seviye atladığınızda düşmelerinin yanı sıra gerçek para ile de satın alabileceğiniz bu kutular size kozmetikten başka bir şey vaat etmiyor. Tek eleştirebilecek noktası kilitli 2 karakterin gerçek para ile satın alınması olabilir ancak o da çok geçerli değil. Çünkü zaten yukarıda bahsettiğim gibi karakterlerin üstün olması gibi bir durum yok.

Bu tarz online tabanlı oyunlarda yapılan incelemeler belli bir süre sonrası geçerliliğini yitirebilir. Oyunda her şey bozulabilir veya inanılmaz geliştirmeler yapılabilir. Ayrıca bu yorumların türe zerre ilgisi olmayan biri tarafında yapıldığını da bir daha ekleyeyim. Son olarak, incelemenin bir rehber havası almaması için kahramanlardan vesaire çok bahsetmedim ancak size rehber olabilecek çeşitli linkler bırakacağım. Bakalım Battle Royale treni ne zaman kalkacak. Apex Legends son bileti almış olabilir mi?

PUAN: 83

Rehberler:

IGN Detaylı Rehberi

Kahraman Tanıtımları

Faydalı İpuçları

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close