WordPress.com ile böyle bir site tasarlayın
Başlayın

Post-Modern Bir Aile Öyküsü

Değişen zamanla birlikte insanların ilişkilerde kendilerini konumlandırdıkları yerler değişmeye başladı. Özellikle tarih boyunca var olan iktidar tutkusu insanların ekonomik özgürlüklerini kazanmaya başladıkları erken modern dönemden itibaren halkın genelinde daha büyük yankı bulmaya başladı. Force Majeure de değişen insan ilişkileri ve aile yapısı gibi Yakın Çağ problemlerini post-modern bir üslup ile ele alıyor.  

Özellikle değişen çağ ile birlikte aile yapısı ve kadın-erkek arasındaki ilişkiler fazlaca değişti. Feminizm ve kadın odaklı hareketlerin de etkisiyle kadınlar ekonomik ve sosyal özgürlüklerini elde ettiler. Orta Çağ’ın katı toplumuna baktığımızda gördüğümüz kadın üzerinde tahakküm kuran toplumsal anlayışın yerini liberalleşen toplum anlayışı almaya başlamış vaziyette. Elbette bunun evlilikler üzerindeki etkisi de yadsınamaz. İşte Force Mejeur da bu kadın-erkek çatışması ile beraber feminizm-sadakat, annelik-kadın özgürlüğü gibi pek çok ayrı ve günümüzün önemli meselelerini karşımıza getiriyor. Bu meselelerin anlatımında ise post-modern bir üslup kullanarak çağa ayak uyduruyor. İroninin imkânları ile karşımıza trajikomik bir anlatım üslubu sunuyor. Sadece kadın değil erkeğin de üzerine yüklenen toplumsal roller ve baba figürü de filmin değindiği ve sorguladığı konular arasında. Anlattığı hikâye ve anlatım şekli olarak oldukça başarılı olan film güncel sorunlara karşı cesur bir duruş sergileyerek modern ve geleneksel toplum anlayışlarını ince işlenmiş diyaloglar ve karakterler arasındaki çatışmalar üzerinden bize objektif bir hikâye sunuyor. Post-modern bir eser olarak film taraf tutmuyor, kesin ve net kötü yahut iyiler oluşturmak yerine gündelik hayata benzer karakter portreleri çiziyor. Her karakter artı ve eksileri ile karşımıza çıkıyor, bu da izleyiciye taraf tutmak yerine olaya ve öze odaklanma fırsatı tanıyor.

Görsel anlatım dili olarak ise filmin Wes Anderson filmleri ile benzeştiğini söylemek mümkün. Bu benzerlik hem renk seçimlerinde hem de simetrik planlarda kendini fazlasıyla belli ediyor. Wes Anderson’un filmin geneline uygulayarak azami noktaya getirdiği renk uyumu ve filmi yansıtan renk paleti Force Majeure’de belli başlı sahnelerde duyguyu vermek amacıyla kullanılmış. Bununla birlikte Wes Anderson’un filmlerinin alamet-i farikası olan simetrik planlar ve tepeden çekim anlayışı da filmde sıkça karşımıza çıkıyor. Zaten iki yönetmenin de Fransız olmamasına rağmen Fransız sinemasından fazlasıyla etkilenmeleri noktasında yolları kesişiyor. Bunun dışında genel olarak sakin ve oturaklı bir anlatıma sahip olan film, sadelik ve süslü anlatım arasında bir denge kurmuş. Ne çok sade ve direkt bir görsel şemaya ne de uzun planlar ve manzaralar kullanılmış, ikisi arasında keyifli bir denge kurmuş.

Oyunculuklar ise gayet doğal ve yalın. Zaten post-modernizmin getirdiği sanat anlayışının da bir sonucu olarak karakterler abartılı tiyatral performanslar sergilememiş. Oldukça yalın ve gündelik hayat sadeliğinde bir oyunculuk anlayışı var. Bu sayede karakterler ile izleyici birlikteliği artırılmış, empati duygusu güçlendirilmiş. Karakterler arasındaki ilişkiler ve onların ruhsal durumları da güzel yansıtılmış.

Tüm bu olumlu noktalarına rağmen hikâyenin bazen yavaşladığını ve durağanlaştığını söylemek mümkün. Bu da filmin eksi hanesine yazılabilecek bir problem. Zira bu durağanlık, olayları anlamanız için tanınan bir süreden ziyade olayların sanki tekrar ediyormuş hissi verdiği sekanslar. Ayrıca filmin bazı sahnelerinde ışıklandırmadan dolayı ekranda ne olup bittiğini anlamak zor. Müzik kullanımı ve ses dizaynı ise vasat. Zaten filmde sadece bir iki müzik eseri kullanılmış.

Sonuç olarak Force Majeure değinmek istediği noktalara taraf tutmadan cesurca değinen, bunları yaparken ironi aracılığıyla kendi ile de alay edebilen bir film. Oldukça keyifli bir görselliğe de sahip olan film izlenip üzerine düşünülesi bir eser.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close